Filip Vyskočil (G7) patří k nejvýraznějším postavám naší školy v oborech biologie, ekologie a geologie, o kterého se už teď, na konci třetího ročníku, doslova „rvou“ fakulty hned několika našich univerzit. Jeho nejnovějším úlovkem je 3.místo v Celostátním kole SOČ, kde v oboru č.4 – Biologie, geografie a geologie uspěl s prací: „Vliv reliéfu krajiny a množství přirozeného světla na hlasovou aktivitu ptáků“.
Položil jsem Filipovi několik otázek, aby nám objasnil co všechno se pod názvem SOČ skrývá.
a) Filipe, jak Tě napadlo právě toto téma?
Po dlouhém hledání konzultanta na SOČku jsem se seznámil s Ondřejem Belfínem z České společnosti ornitologické. Ten dříve také psal SOČku a měl tedy velmi dobré zkušenosti. Téma napadlo právě jeho. Hodně se dnes mluví o vlivu světelného znečištění na organismy, včetně ptáků. Rozdíly v množství světla ale vznikají také přirozeně v krajině. Ve své práci jsem se zabýval problematikou, jak na tyto rozdíly ptáci reagují.
b) Jaké úsilí a kolik času vyžaduje „SOČka“?
Úsilí a čas vždycky záleží na tom, jak náročný projekt si člověk zvolí. Důležité je také mít dostatečnou motivaci a trpělivost. Mně trvala SOČka s jednou delší přestávkou dva roky a někdy jsem měl chuť s tím už přestat. Čím víc času nad tím ale strávíte, tím víc to nechcete vzdát.
c) Co musí brát v úvahu student, který se chce do „SOČky“ zapojit?
Měl by počítat s tím, že opravdu velkou část svého volného času bude muset SOČce věnovat. Proto je důležité zvolit si takové téma, které člověka baví.
d) Jakým způsobem probíhají jednotlivá kola?
Ještě před samotnou obhajobou je potřeba natočit desetiminutové video, které shrnuje vlastní práci. Samotná soutěž má tři kola. V okresním kole, které je online, se prezentuje pětiminutová prezentace a zodpovídají se dotazy poroty. Krajské kolo je velice podobné, ale je již naživo. Následné celostátní kolo je vícedenní. Každý obor má svou samostatnou porotu a rovněž dotazy jsou obtížnější. Je zde také možné vystavit poster (plakát), u kterého individuálně představujete zájemcům svou práci.
e) Jak chceš v budoucnu svoje schopnosti a zkušenosti uplatnit, víš už co bys chtěl studovat?
Moc rád bych dále studoval biologii, především zoologii. Zkušenosti ze SOČky se dají v dalším studiu rozhodně uplatnit. Velkou výhodou je, že už při samotné účasti v celostátním kole mnohé univerzity odpouštějí přijímací zkoušky.
Děkuji Filipe za rozhovor, přeji Ti hodně dalších úspěchů podobným těm, na které jsi letos dosáhl a stručně je zmíním:
Vítězství v krajských kolech geologické olympiády a SOČ, druhá místa v krajských kolech biologické a geologické olympiády, 3. místo v celostátních kolech geologické olympiády a SOČ a 15. místo v celostátním kole biologické olympiády v kategorii „A“.
Přináším také výňatek z výsledkové listiny, kde rozhodně stojí za to, podívat se na videoprezentaci Filipovy práce.
Název práce: Vliv reliéfu krajiny a množství přirozeného světla na hlasovou aktivitu ptáků
Autor: Filip Vyskočil
Škola: Gymnázium, Masarykovo nám. 8, Šumperk
Kraj: Olomoucký Cena děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (3. místo)
Cena ředitele Ústavu botaniky a zoologie
Cena ředitele Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (3. místo 1000 Kč)
Cena The Kellner Family Foundation (3. místo 1000 Kč)
Kdo by měl zájem se dozvědět o SOČ ještě víc a třeba na ní začát pracovat, tak se klidně za mnou zastavte.
Petr Opekar (předseda okresní komise, člen krajské komise a školní garant SOČ).
Filip Vyskočil
Komentáře