






Letošní exkurze se účastnil podobný počet učitelů a žaků. A jak probíhala?
- V pondělí účastníci Fyzikální exkurze jeli na prohlídku PVE Dlouhé Stráně. Ke stálým čtyřem z druhého ročníku se na tento den přidali ještě další zájemci ze 3. B a 3. C.
Navštívili podzemí elektrárny, infocentrum a díky 3D brýlím si virtuálně prohlédli všechny části elektrárny a seznámili se s jejím fungováním.
Následně vyjeli autobusem na horní nádrž a díky skvělému počasí obdivovali nejenom velikost této nádrže, ale užili si i ohromující výhledy z nadmořské výšky 1350 m. n. m.
Po celou dobu se jim věnoval odborný průvodce, který je obohatil velkým množstvím informací. - V úterý – Úvod do astronomie → teoretická průprava začínajícího astronoma/astrofyzika v PC učebně za využití programů Celestia a Stellarium. Nutno podotknout, že za dopoledne se stihne opravdu jen ochutnávka.
Později si udělali na dvoře vlastní model naší Sluneční soustavy se Sluncem o průměru 160 mm a Zemí o průměru cca 1,64 mm. V tomto měřítku se naše sluneční soustava vešla částečně na školní dvůr 🙂 - Ve středu byl připraven maraton v programování ve všestranném programovacím jazyce Python.
Žáci se během dne seznámili s programováním v grafickém uživatelském rozhraní (GUI) a společně postupně naprogramovali aplikaci Magic 8 ball.
Zpětná vazba na konci dne byla velmi pozitivní a většinu žáků programování oslovilo natolik, že svoji práci ještě samostatně vylepšili, a deklarovali, že by se programování chtěli věnovat i v budoucnu v našich seminářích. - Ve čtvrtek se vypravili do Hradce Králové. Pak se vydali po Planetární stezce (což je opět model sluneční soustavy) směrem Planetárium, kde mají unikátní soustavu výkonných projektorů ve vysokém rozlišení a program, který je schopen promítnout téměř cokoli, včetně simulaci noční oblohy ten den, ISS, hvězdokup apod. → pro laiky i znalce je to opravdu působivý zážitek.
- V pátek pak absolvovali zrychlený letecko/parašutistický kurz na vikýřovickém letišti s instruktorem, p. Pavlíkem a žel se neproletěli, protože nepřálo počasí.
Za organizaci exkurze patří dík Šárce Bártové, Jaroslavu Dorňákovi a Luboši Průšovi
Komentáře